svobodnamysl.cz
119_Tym_Parmova_ctverec.jpg

Rozhovor o charitě, koloběžkách a přístupu k životu


Simona Parmová, jedna z týmu Svobodné mysli, je většinou nedostupná, Nyní se s ní potkat výjimečně můžete. Svobodná mysl totiž pořádá 18. června v pražské Chuchli první ročník Koloběhu proti rakovině pro neziskovou organizaci Gaudia a Parmová celou akci vlastně vymyslela.

Co vás vedlo ke spolupráci s neziskovou organizací Gaudia a organizaci Koloběhu proti rakovině?

Největší impuls byla docela obyčejná chuť pomoci. Gaudia na tom není finančně úplně nejlépe, a přitom dělá neuvěřitelné věci: pomáhá lidem s onkologickým onemocněním a jejich blízkým vyrovnat se s těžkou životní situací, doprovází je i na poslední cestě. A díky koloběhu získá šanci nějaké finance získat, a zároveň vstoupit do povědomí lidí, kteří jí pak třeba budou pomáhat pravidelně.

Vy jste se předtím s Gaudií znala?

Spolupracuji s nimi více jak deset let. Vždy to ale byla pomoc dovnitř organizace. A protože některé lidi tam znám osobně a jejich práci hodně věřím, chtěla jsem udělat společně s kolegy z Extimy a Svobodné mysli něco, co pomůže Gaudii a přinese na jejich činnost nějaké peníze.

Dělají hodně záslužnou a těžkou práci. A dělají vlastně to samé, co my ve Svobodné mysli – jen oni to dělají v rámci psychoterapie a sociální práce, a my v oblasti systemického přístupu k manažerské práci. Jenže téma vážných onemocnění a smrti je v Česku pořád obtížné, a proto je tak těžké shánět na tuto činnost peníze.

A jak vás napadl závod na koloběžkách?

Jednoduše. Naši zákazníci nám už dlouho říkali, že by se chtěli společně potkat na nějaké neformální akci, a proto jsme vymysleli koloběh, kde se potkáme, a zároveň můžeme pomoci.

Je to pro naše zákazníky jednodušší, než někde mačkat dárcovskou sms. Lidé často chtějí pomoc, jen potřebují nějaké pobídnutí. Šlo tedy o to najít způsob, jak jim nabídnout zároveň akci příjemnou i užitečnou.

Už jste někdy podobnou akci pořádali?

Ne. Je to první ročník a zatím nevíme, jak to dopadne. Odhadujeme, že přijde na dvě stě závodníků na koloběžkách, kteří zaplatí 600 korun startovného, a celý výtěžek pak půjde právě na podporu Gaudie proti rakovině. Ale může to být i jinak. Oslovili jsme asi deset tisíc lidí, takže jich může přijít také mnohem více, což bude jen dobře. Možná taky přijde jen pár lidí a i tak budeme rádi.

Koloběh proti rakovině je ale nejenom koloběžkový závod, ale i den pro celou rodinu. Účastníky čekají doprovodné aktivity a atrakce pro děti. Každý si bude moci vyzkoušet svou zručnost a výdrž při koloběžkových soutěžích, děti se mohou těšit třeba na poníky. Kromě hlavního závodu pro dospělé je vše zdarma. A pro děti máme jako ceny připravené například perníkové koloběžky, jedno stanoviště je zase Montessori školka, takže si odpočinou i rodiče malých dětí.

Představíte na Koloběhu i Svobodnou mysl?

Hlavně jde o sportovní, charitativně laděné odpoledne. Ale protože jsme jedni z pořadatelů, tak se tam lidé budou moci potkat vlastně s námi všemi. I v hodně netradičních rolích, protože my sami budeme závodit na koloběžkách. Ale nabídneme i něco z toho, co děláme ve Svobodné mysli. Petr Pacovský tam bude mít svůj stan a každou hodinu od 11 dopoledne bude mít workshop na nějaké téma, ovšem nejen laděné pro manažery, ale třeba i na maminky na rodičovské dovolené.


< ZpětTOP